С Решението си НС на НЗОК е определил парите за болнична помощ за 2015 година да се разпределят по следния начин – за болниците, които обслужват спешни пациенти 95% от получените през 2014 година пари, а за останалите болници 90%.
В решението на съда се посочва, че НС на НЗОК няма материална компетентност да определя парите, които се разпределят за болнична помощ, защото това е правомощие на народното събрание. НС на НЗОК може единствено да определи реда и условията за разпределението на парите между РЗОК и болниците, но не и размера на средствата. Липсата на материална компетентност води до нищожност на решението.
Прогласяването на нищожност на административен акт на правен език означава, че решението не е съществувало и не може да поражда последици. Ако такива последици са настъпили в периода от приемането му до прогласяването на неговата нищожност, то те също са нищожни.
Решението на АССГ отново поставя въпроса за неизплатените от НЗОК 65 милиона лева за така наречената „надлимитна” дейност на болниците през 2015 година. Нищожността на решението на НС на НЗОК означава незаконност на неизвършените плащания на касата за болниците през 2015 година, тоест НЗОК не е имала законно основание да не изплати „надлимитната дейност”.
Решението подлежи на обжалване пред ВАС.
През юли пловдивската многопрофилна болница Тримонциум осъди НЗОК за неизплатена надлимитна дейност за месец март 2015 година. В рамките на определения с НРД срок, болницата е подала фактура и спецификация, които са били върнати от РЗОК – Пловдив с аргумента, че надвишават определения, съгласно ПМС № 57, лимит за месец март. Срещу отказът на НЗОК да заплати дейността е заведен иск пред Районен съд Пловдив, който отсъжда в полза на болница.
НЗОК обжалва решението пред Окръжният съд в Пловдив. Последният потвърждава решението, като изцяло се солидаризира с мотивите на първоинстанционния съд. Решението на Окръжен съд Пловдив е окончателно и не подлежи на обжалване.
То създава съдебна практика, от която могат да се възползват и други болници в страната. Общата сума, която НЗОК дължи на болниците за 2015 година е около 60 милиона лева. Това са отчетени случаи на лечение на здравноосигурени лица. Разходите за тяхното лечение по правило се заплащат от НЗОК.
През 2015 година обаче, с ПМС № 57, Министерският съвет забрани да се заплаща лечение на пациенти, което надхвърля предварително определените от администрацията лимити. По този начин болниците бяха принудени да избират между две възможности – да лекуват болните за своя сметка или да откажат прием на болните и да бъдат наказани от НЗОК и/или ИАМО.