Лимитите на лечебните заведения за болнична помощ за 2015 година са незаконни. Решението на НС на НЗОК от 27 януари 2015 година е нищожно в частта му за определяне на лимити за болниците. Това постанови състав на Административен съд София с председател съдия Цветанка Паунова. Делото е образувано по жалба на адв. Щерева от МБАЛ Пулс АД. След първоначална препирня за подсъдност е разгледано от АССГ.
С Решението си НС на НЗОК е определил парите за болнична помощ за 2015 година да се разпределят по следния начин – за болниците, които обслужват спешни пациенти 95% от получените през 2014 година пари, а за останалите болници 90%.
В решението на съда се посочва, че НС на НЗОК няма материална компетентност да определя парите, които се разпределят за болнична помощ, защото това е правомощие на народното събрание. НС на НЗОК може единствено да определи реда и условията за разпределението на парите между РЗОК и болниците, но не и размера на средствата. Липсата на материална компетентност води до нищожност на решението.
Прогласяването на нищожност на административен акт на правен език означава, че решението не е съществувало и не може да поражда последици. Ако такива последици са настъпили в периода от приемането му до прогласяването на неговата нищожност, то те също са нищожни.
Решението на АССГ отново поставя въпроса за неизплатените от НЗОК 65 милиона лева за така наречената „надлимитна” дейност на болниците през 2015 година. Нищожността на решението на НС на НЗОК означава незаконност на неизвършените плащания на касата за болниците през 2015 година, тоест НЗОК не е имала законно основание да не изплати „надлимитната дейност”.
Решението подлежи на обжалване пред ВАС.
През юли пловдивската многопрофилна болница Тримонциум осъди НЗОК за неизплатена надлимитна дейност за месец март 2015 година. В рамките на определения с НРД срок, болницата е подала фактура и спецификация, които са били върнати от РЗОК – Пловдив с аргумента, че надвишават определения, съгласно ПМС № 57, лимит за месец март. Срещу отказът на НЗОК да заплати дейността е заведен иск пред Районен съд Пловдив, който отсъжда в полза на болница.
НЗОК обжалва решението пред Окръжният съд в Пловдив. Последният потвърждава решението, като изцяло се солидаризира с мотивите на първоинстанционния съд. Решението на Окръжен съд Пловдив е окончателно и не подлежи на обжалване.
То създава съдебна практика, от която могат да се възползват и други болници в страната. Общата сума, която НЗОК дължи на болниците за 2015 година е около 60 милиона лева. Това са отчетени случаи на лечение на здравноосигурени лица. Разходите за тяхното лечение по правило се заплащат от НЗОК.
През 2015 година обаче, с ПМС № 57, Министерският съвет забрани да се заплаща лечение на пациенти, което надхвърля предварително определените от администрацията лимити. По този начин болниците бяха принудени да избират между две възможности – да лекуват болните за своя сметка или да откажат прием на болните и да бъдат наказани от НЗОК и/или ИАМО.
Ако реформата в здравеопазването се случи по планирания в момента начин това би довело до по-трудно достъпно лечение, ограничаване на възможностите за лекуване и пациентите да се налага да плащат още повече. За това алармира д-р Николай Болтаджиев, председател на Националното сдружение на частните болници у нас в студиото на „Лице в лице”.
Той посочи, че в момента България е на последно място в Европа по публични средства – парите от нашите застраховки. „Всяка здравна услуга има цена. Няма как да има болници и услуги, ако няма плащане”, заяви той.
Според него ако парите, които се заделят от вноските ни за здраве намалеят, тогава услугата няма да стане по-евтина, а някой трябва да я доплати. „Факт е, че държавата печели от здравеопазването“, коментира той, уточнявайки, че заедно с бюджета на касата и данъците, които влизат допълнително, държавата прибира повече пари, отколкото трябва да осигурява.
Като друг проблем на здравната реформа той посочи намаляването на леглата в болничните заведения. По-точно това са бройките болни, които могат да се лекуват от Здравната каса. Той даде и пример. „Например акушеро-гинекологична болница има общо 31 легла, от тях три са по касата. Ако жена влезе да ражда по НЗОК то трябва да е на едно от тези 3 легла”. Предвидено е обаче, ако пациентът иска да се лекува на едно от тези легла и то е заето, той или да чака или предварително да е платил престоя си.
Болтаджиев уточни, че за момента не се планират лекарски протести.
Вижте повече във видеото:
http://m.btvnovinite.bg/article/bulgaria/reformata-v-zdraveto-po-skapo-lechenie-i-po-malko-izbor.html
ФИНАНСИРАНЕ НА ЗДРАВНИТЕ СИСТЕМИ ПО СВЕТА
д-р Цветан Диманов – член на УС на НСЧБ, Управител на СБАЛ „Полимед“, 15 април 2016
По начина си на финансиране здравните системи се делят на: държавно здравеопазване, здравно застраховане и здравно осигуряване.
Държавно здравеопазване
Държавно здравеопазване имаме в два противоположни типа държави- много богати /да не кажем най- богатите/ и диктаторски или тоталитарни държави.
При богатите държави- каквито са повечето от страните на Арабския полуостров; държавното здравеопазване се характеризира със следното:
· средно годишно увеличение на разходите за здравеопазване 7-10%,
· над 70% от специалистите са експатриати /най- добре платените/,
· най-добрата медицинска техника.
Ясно е, че България е много далеч от тези критерии- например, заплануваното за 2016г увеличение на разходите за здраве е само 1,8%.
Примери за диктаторски или тоталитарни страни са КНДР /Северна Корея/, Куба и доста други. При всички случаи в тези страни има здравеопазване, но на какво ниво- не знаем. В най- скоро време за част от тези страни- например Куба, ще разберем. За други- като Северна Корея, можем само да гадаем, но с висок процент сигурност можем да приемем, че лекарите и медицинските сестри там са във военни униформи.
Здравно застраховане
Типичен прием за здравеопазване на базата на здравно застраховане са САЩ- държавата с най- големите разходи за здраве в света- над 17% от БВП. И в същото време, към края на 2014г над 40 милиона от населението й /13%/ са извън здравната система- нямат здравни застраховки.
Принципът на здравното застраховане е елементарен. Купуваш си здравна застраховка- Medicare, Medicaid, застраховка през работодател и др. Получаваш здравни услуги до достигане тавана на застрахователната сума, след това плащаш от джоба си или умираш. Просто и ясно. Подхвърляния от рода на: «Ама не сте ли се клели в Хипократовата клетва» или «Много съм беден. Сърце нямате ли?» не вървят.
Здравно осигуряване
Страните в ЕС, в т.ч. /би трябвало и/ България. Финансирането на здравеопазването е на принципа на солидарността – всички плащат, ползват тези, които имат нужда. Няма финансов таван за осигуряването на здравна услуга за конкретен пациент. Разходите за здравеопазване при старите страни – членки са над 11% от БВП /напомняме в САЩ- над 17% от БВП/.
Как е в България?
· Разходи за здравеопазване- 7,6% от БВП
· Здравна вноска 8%;
· Минимална месечна здравна вноска- 16,80 лева;
· 2 милиона неосигурени /към средата на 2015г/, от които 1,1 милион са извън България, 900 000 са реално неосигурените, в т.ч. 700 000 крайно бедни /етническа доминанта/ и 200 000, които не са социално слаби, но не желаят да се осигуряват.
С невъоръжено око се вижда, че здравеопазването в България е изключително недофинансирано и че всякакви заклинания от страна на политиците, че лекарите са „крадци, убийци, мушмороци, анонимници, бяла мафия и др.” не само са неадекватни и опасни, но са просто опит те – политиците, да избягат от собствената си отговорност да намират правилните решения за обезпечаване нормалното функциониране на здравната система.
Както се казва- ако немците можеха да си финансират здравеопазването с 8% здравна вноска, тяхната нямаше да е 14%.
Ние сме зле не само на фона на старите страни- членки на ЕС, но на фона и на нашите комшии- в Румъния здравната вноска е 10,7%, в Македония минималната месечна здравна вноска е 35 лева /в България- 16,80 лева/.
Не случайно България е на второ място в Европа /учудващо е как в Кипър са ни изпреварили/ по разходи за здравеопазване, излизащи директно от джоба на пациента- за 2013г според Евростат 44,5% от здравните разходи българският пациент заплаща сам. В „стара” Европа този процент е под 20%, в Дания- 0%.
Какво трябва да се направи?
Увеличаване финансирането на българското здравеопазване. Как?
· Повишаване на процента, който държавата заплаща за здравни вноски на своите „подопечни”- деца, пенсионери, държавни служители и др., от 4,5% на 8% /толкова, колкото всички ние плащаме/. Това ще доведе до допълнителен годишен приход в здравната система от около 1 млрд. лева. /Напомняме, че държавата “открадна” 2 млрд. лева от здравеопазването по времето на финансовия министър Дянков./
· Плавно повишаване на здравната вноска с 1% на година до достигане на здравната вноска поне в Румъния. Средномесечното повишение ще е около 9 лева, като 3,60 лева е за сметка на работника /по- малко от 1 кутия цигари/ и 5,40 лева е за работодателя. Това ще доведе до допълнителен годишен приход в здравната система от около 400 млн. лева.
· Да махнем думичката „безплатно” от „безплатно ползване на медицинско обслужване” в чл. 52 на Конституцията на Р България. Все пак не сме нито диктаторско- тоталитарна държава /нали?/, нито много богата такава. Развиваме здравно- осигурителен модел на здравеопазване /съгласно Европейските директиви/, който няма нищо общо с модела на безплатното здравеопазване.
Получихме 1,4 млрд. лева допълнителни пари за здраве, които са 39% увеличение на сегашните 3,6 млрд. лева публичен разход за здравеопазване. С това увеличение:
· ще увеличим заплатите в сектора- минимална лекарска 1300 лева, минимална сестринска- 900 лева. Така ще се намали изтичането на кадри в чужбина.
· ще се премахне администрирането на приема на пациенти в лечебните заведения и заедно с това силно ще се ограничи корупцията в системата.
· ще се мобилизират средства за закупуване на модерна апаратура и обновяване на сградния фонд.
· ще се мобилизират средства за продължително обучение на персонала.
Не забравяйте- каквото и да ви говорят, винаги става въпрос за пари. В здравеопазването- за много пари.
И накрая- министър Москов трябва да подаде оставка, разбира се. Най- малкото, защото не знае какво трябва да се направи.
Искаме реформа, а не имитация – Национален протест на лекарите на 06 април 2016
Подкрепете българските лекари. От утре частните болници ще протестират по 1 час. Екипите ще излизат пред сградата на лечебните заведения, в които работят. В сряда е националният протест пред Министерски съвет. Потвърдете присъствието си и разпространявайте:
Искаме реформа, а не имитация – Национален протест на лекарите на 06 април 2016
Няма как реформа основана на неистини да има вярна посока и добър резултат
Д-р Методи Янков, член на УС на НСЧБ
29,03,2016
Протестираме, защото продължаваме да работим в пълен нормативен хаос. Днес е 29 март 2016 година. От началото на годината изтече цяло тримесечие, а ние работим по правила, които в момента измисля т.нар. Надзорен съвет на НЗОК. Това е орган на администрацията на здравната каса, а не представители на законодателна или изпълнителна власт. Надзорният съвет не може да изпълнява функциите на Народно събрание, Парламентарна здравна комисия, Министерство на здравеопазването, дори на Националната здравноосигурителна каса или районните здравни каса. Надзорният съвет не може да замени Български лекарски съюз в преговорите, нито нас – управителите на заведенията за медицинска помощ.
На второ място ние от НСЧБ използваме понятието „нормативен хаос“, защото, въпреки че година и половина изминаха от началото на реформата и темата здравеопазване е постоянно във фокуса на медиите – тази реформа си остава на кота нула. Нито пациентите, нито изпълнителите на медицинска дейност виждат в резултатите към момента съгласуван, синхронизиран и обществено приемлив пакет от законодателни промени и мерки за прилагане на практика за реформиране на здравеопазването. Всяка седмица се появяват нови и нови т.нар. „нормативни актове“, които единствено ни бомбардират с послания като: „закривам“, „не заплащам“, „проверявам“, „забранявам“, „прекратявам договора“ и др.
Протестираме и защото това е поредното управление на сферата на здравеопазването, което използва лъжи, за да мотивира и аргументира своите действия. В такъв случай няма как да са верни посоките и очакваните резултати от една реформа, основана на неистини.
Четири са основните неистини, които се използват в здравеопазването днес. Първата голяма лъжа е, че всъщност реформа няма. Втората от неистините е, че средствата са много, но не се използват по правилен начин. Третата лъжа е, че болниците в България са много и всички те злоупотребяват. А четвъртото неистинно твърдение е, че НЗОК е независима институция. Когато направлението, в което се движим е сбъркано и аргументацията ни е изградена на сгрешен фундамент, ние отиваме на грешното място.
Нашите протести не са стачка. Стачка означава да бъдат нарушени правата на нашите пациенти – нещо, което никога не се е случвало и не сме си позволявали в България. И важно да се подчертае, че не протестират само семейните лекари. Протестират и болниците – общински и частни. Несъгласни, но не протестиращи, са и държавните болници.
Със започващите протести напълно неволно се показва до какво ще доведе т.нар. реформа – до силно затруднен бърз и удобен достъп до медицинска помощ. Това се видя вчера най-добре в Кюстендил и няколко други градове, въпреки че спешните кабинети и приемните отделения не са спирали работа и не е ограничаван достъпа за нуждаещите се. Нека българските граждани да видят какво би се случило когато останат малко кабинети и малко болници. В много близко бъдеще именно е заложено намаляване на броя на заведенията, които предлагат медицинско обслужване в много региони. Вървим към примера на Великобритания, където, за да се запишеш за преглед при специалист, са необходими 6 месеца. За да посетиш личния си лекар на острова, трябва да се обадиш на административен служител, който те планира за посещение след 5 дни. Такова е бъдещето пред българските пациенти.
Болниците обаче по-трудно протестират, защото извършват спешни и големи операции, лекуват хронично болни пациенти, онкологично болни, деца и много други тежки и отговорни случаи, които ние няма да изоставим, напротив, ще продължаваме да изпълняваме медицинския си и хуманен дълг отговорно и професионално. Ние обаче ще излезем пред болниците, ще покажем пред пациентите си нашето неудовлетворение и несъгласие с това да бъдем обиждани и обвинявани.
Декларация
от Национално сдружение на частните болници (НСЧБ),
Сдружение на общинските болници в България (СОББ) и Българска болнична асоциация (ББА)
24 март 2016 година
Предупреждаваме и нека се разбере ясно от всички, че сегашната здравна политика от типа проба-грешка, насочена основно срещу лекарите, ще се отрази най-лошо на пациентите.
С новата Национална здравна карта се отнема правото на пациентите да изберат болница. Тя ще ги принуди да се лекуват само по местоживеене. С нея ще се закрият работещи болници, ще бъдат лишени от работа доказани специалисти по критерии, създаващи само условия за корупция.
Въведените седмични лимити по дейности и закупуване на дейности по усмотрение на администрацията ще спрат достъпа на пациентите до медицинска помощ след изчерпването им, създавайки нови предпоставки за корупция и нерегламентирани плащания.
Намалените цени на НЗОК в редица дейности ще доведат до увеличение на плащания на пациентите и трупане на нови дългове на болниците.
Въведената забрана за инвестиции и утежнен режим на лицензиране ще забавят внедряването на нови технологии и методи на лечение пак във вреда на пациентите.
Чрез нови и нови стандарти вкараха медицината в наредби, отнеха правото ни да лекуваме според науката и опита си.
Новите правила за административен контрол превръщат медицинския одит в министерска бухалка за саморазправа с лекарите, недоволни от водената политика. В амбицията си си да стане господар на медиците министър Москов създаде хаос, непознат на здравната ни система до сега. Повечето от тези нови правила са въведени в грубо нарушение на законите и Конституцията на страната. Доказателство за това не е само решението на Конституционния съд. И Националната здравна карта, и проектът за така наречения служебен Национален рамков договор, и проекта за Наредбата за основния пакет здравни дейности – са все примери за погазване на принципите, процедурите и ограниченията на закона.
Усилията ни да защитим правата си по законов ред чрез съдебната власт не дават резултат, защото макар в крайна сметка съдът да отсъжда в наша полза, здравната администрация превръща процесите в игра на котка и мишка, в нечестно състезание с времето, необходимо за издаване на съдебните решения, в резултат на което нанесените вреди на лекари и пациенти, остават за тяхна сметка.
На това трябва да се сложи край. Не ни остава никаква друга възможност, освен да пристъпим към крайни мерки. Започваме подготовка за национални протестни действия.
Призоваваме Правителството да предприеме истинска реформа на здравеопазването за повишаване на качеството на медицинската помощ и улесняване на достъпа на пациентите до нея.
Искаме здравна система, която да е финансово обезпечена. Призоваваме правителството да вземе решение за 100% заплащане на здравните вноски от държавата на подопечните си здравно осигурени.
Искаме здравна система, свободна от монополна зависимост и зависимост от политически партии.
Искаме здравна система, в която контролът на медицинската помощ да се осъществява от най-заинтересованите – пациентите и техните осигурители.
Искаме свобода за нашите пациенти да избират къде, при кого и как да се лекуват.
Искаме справедливи и честни условия за работа, свобода за нови инициативи, свобода да практикуваме медицина така, както сме я учили и в което сме се заклели.
Призоваваме всички колеги – лекари, медицински сестри, лаборанти, призоваваме нашите пациенти да се изправим заедно в защита на справедливите ни искания и срещу безобразията на здравната администрация.
Управителен съвет на Национално сдружение на частните болници,
Управителен съвет на Сдружение на общинските болници в България,
Управителен съвет на Българска болнична асоциация
Прякото договаряне остава единствения начин за работа на болниците с НЗОК
В писмо до управителя на здравната каса Националното сдружение на частните болници настоява за коренна промяна в модела на договаряне
Националното сдружение на частните болници иска спешна среща с управителя и експертите на НЗОК за изготвяне на правила за извършване на медицинските дейности. В момента единствената възможност лечебните заведения да продължат да обслужват здравноосигурени пациенти е прякото договаряне на НЗОК с изпълнителите на болнична медицинска помощ, се заявява в писмо, изпратено днес от д-р Николай Болтаджиев – председател на НСЧБ.
„След решението на Конституционния съд и отменянето на чл. 40 от Закона за здравното осигуряване за разделяне на медицинските дейности на основен и допълнителен пакет, нормативният хаос в системата на здравеопазването допълнително се задълбочи“, се казва в писмото. Причината е, че заедно с чл. 40, автоматично отпада и Наредба 11, която регламентира работата по клинични пътеки и клиничните дейности в болниците. Д-р Болтаджиев пояснява, че е отменен и предходният нормативен акт – Наредба 40 и затова към момента работата на болниците по договор с НЗОК остава неясна и законова нерегламентирана.
Управителният съвет на Националното сдружение на частните болници призовава управителя на НЗОК д-р Глинка Комитов разговорите да започнат максимално скоро, тъй като е необходимо регламентиране на болничното лечение на здравноосигурените пациенти, каквото настоящата законодателна база не предлага.
10.03.2016
СЪДЪТ СПРЯ ЗДРАВНАТА РЕФОРМА
Мария
ЧИПИЛЕВА
С 11 гласа съдиите са отхвърлили разделянето на пакета на здравната каса, което бе направено от властта през миналата година чрез изменения на закона за здравното осигуряане. Напрактика с този свой акт те спират промените на Петър Москов в системата, срещу които се обяви само преди броени дни и лекарската гилдия.
Делото в Конституционния съд бе заведено от 61 народни представители от БСП и ДПС. Основните им мотиви бяха, че промените ще доведат до затруднен достъп на хората до медицински услуги и дори ще застрашат здравето им. Също така че промените нарушават равнопоставеността им, която се гарантира от Конституцията.
С отхвърлянето на промените в закона за здравното осигуряване напрактика спира и спорната реформа на министър Петър Москов. За да се реализира тя, трябва да се промени отново същия закон. Явно решението на съда е било очаквано от здравното министерство, тъй като преди няколко дни експертите в него подготвиха такива изменения. Тяхното разглеждане от депутатите обаче ще отнеме поне месец, а и не е ясно дали мнозинството отново ще подкрепи подобни идеи. Така най-вероятно през тази година нищо няма да се промени в системата. Според медиците това ще е за добро, тъй като предлаганите реформи се оказаха прекалено спорни и нормативно незавършени.
Основните моменти в тях бяха разделянето на пакета на здравната каса на две и въвеждането на възможността касата да сключва договори не с всички болници в системата. В регионите, където се смята, че те са повече от потребностите на хората, НЗОК щеше да избира лечебните заведения, с които да работи. Кои са тези райони пък трябваше да каже здарвната карта, но тя все още не е приета. Вероятността картата да влезе в сила също не е голяма, тъй като методиката за изработването й е във ВАС. Очаква се скоро съдът да се произнесе окончателно и по това дело. Напрактика това бяха най-важните реформи на Петър Москов, с отхвърлянето им, системата няма да се промени. Въпреки че не е фундаментално като изменение, под въпрос е и последното от спорните предложения на здравния министър – въвеждането на системата за чекиране с пръстови отпечатъци.
В.Сега
Брой 5508 (37) 15 Февруари 2016
„Ще подам своята оставка, когато си свърша работата, не ми е житейска цел да бъда министър“. Това заяви пред БиТиВи здравният министър Петър Москов по повод предстоящия вот на недоверие заради правителствената политика в здравеопазването. Вотът бе внесен от БСП и ДПС, а дебатите по него ще са в сряда.
Според Москов неговата оставка се иска от десетия ден, след като е встъпил в длъжност, а „сега продължават, защото ги боли“. „Имат ли малко чувство за срам тези хора? 95 процента от тях управляваха здравеопазването през последните 40 години. Е, добре ли е здравеопазването?“, попита той.
„Няма закриване на клиники по инвазивна кардиология и никой не го предвижда. Няма закриване на онкологии и никой не го предвижда. Няма закриване на общински болници и никой не го предвижда“, каза още здравният министър. По повод планираното използване на пръстов отпечатък при здравните плащания, той заяви, че няма да се събира лична информация. „Системата генерира еднопосочно вашия уникален код, свързан с вашето ЕГН и код в НАП. Има ли нужда от такава система? Да, за да може вие като ползвател на тази услуга да разрешите на държавата да плати от ваше име, което в момента невинаги е така“, заяви той и допълни, че тезата за събиране на лична информация била дело на лобисти.